difuzer Doprava ČR SR

PRODUKTY

VYHLEDÁVÁNÍ

DOPORUČUJEME

více

Katalytická lampa - osvěžující bytový doplněk

katalytická lampa

Seznámení s katalytickou lampou

 

Katalytická lampa dokáže vyčistit vzduch, odstranit nežádoucí pachy a decentní vůní navodit příjemnou atmosféru domova. A to vcelku jednoduchým ověřeným procesem bez složitých karcinogenních a těkavých chemikálií obsažených v běžných osvěžovačích vzduchu.

Každý z nás má svojí jedinečnou osobnost, proto nám dovolte představit různorodou řadu kvalitních a stylových, ručně vyráběných vonných aroma lamp, aby si vybral opravdu každý.

Katalytické lampy jsou krásným a originálním dárkem, který potěší Vaše přátele, nejbližší a samozřejmě především Vás.

  Katalytická lampa dokáže vyčistit vzduch, odstranit nežádoucí pachy a decentní vůní navodit příjemnou atmosféru domova.

Využívají staletí starou techniku katalytického spalovacího procesu. První katalytická aroma lampa byla zhotovena koncem 19. století francouzským lékárníkem M. Bergerem a původní využití našla především v nemocnicích, kde zbavovala ovzduší infekcí a bakterií. Dnes jsou leckde chápány jako běžný interiérový doplňek.

nahoru

Kde je použít?

 

Katalytické lampy můžete použít všude, kde budete chtít vytvořit svěží atmosféru interiéru. Jsou velmi vhodné do kuřáckých prostor neb odstraňují zápach z cigaret a ve spojení s vonnou esencí pak mohou prostor příjemně provonět. Rozlučte se také s nepříjemným zápachem z vaření linoucí se do všech koutů bytu a ne vždy žádoucím zápachem domácích zvířat. Nebo vás trápí komáři? Citrusové vůně je odpuzují.

Některé náplně jsou na bázi čistých esenciálních olejů (např. hnědé balení) a jsou vhodné pro aromaterapii.

Katalytické lampy jsou designovým a především tedy funkčním prvkem moderního životního stylu.

nahoru

Princip katalytické lampy

 
Kámen používaný v katalytických lampách je relativně složitý svou strukturou - jde o vyvážený mix keramiky a minerálních nerostů spojených za přesných tlaků a teplot v tomu určených pecích. Výsledkem je pórovitý "kámen", který při použití v katalytických lampách dosahuje vnitřní teploty 350°C a vně konstantních 60°C.

Tajemství vonných lamp spočívá v procesu katalytické reakce, která je možná díky použitému speciálnímu kameni a spalovanému alkoholu (izopropyl). Jakmile se kámen v lampě zahřeje, je proces zahájen. Rozdíly vnitřních a vnějších teplot způsobují samovolnou cirkulaci vzduchu, který prochází jemnými strukturami kamene. Tam se také ničí baktérie a molekuly zápachu. Navíc, alkohol je sice hlavní palivo pro udržení katalytické reakce, ale určité jeho molekuly se též dostávají do vzduchu (spolu s vonnou esencí) a účinně napadají bateriální buňky.

Pro katalytické lampy hovoří i porovnání s běžnými vonnými svíčkami. Rychlejší rozšíření vůně v interiéru, žadný nekontrolovaný otevřený plamen, stékající vosk ani kouř... Kouř od nekvalitní svíčky je výsledek nedokonalého spalování vosku a mimo jiné obsahuje uhlík, který vyšších koncentracích může negativně ovlivnit plíce, či pomalu obarvovat stěny interiéru. Katalytické lampy hoří mnohem nižší teplotou, ve vzduchu proto zůstává mnohem znatelnější množství vůně, která je jinak spálena plamenem svíček.

nahoru

Výkon, doba působení a zdravotní nezávadnost

 

Technologie katalytických lamp byla testována nezávislými mezinárodními laboratořemi ze skupiny Intertek. Katalytické lampy odstraňují z ovzduší alergeny, plísně, roztoče a bakterie. Nebyla zjištěna produkce žádných látek škodlivých lidskému organismu - specificky látky ze skupiny BTEX (toluen, benzen, ethylbenzen, xylene, naftalen, formaldehyd a acetaldehyd) a ozón.

Účinnost:
 • Prachoví roztoči 99% úmrtnost po 90 minutách
 • Bakterie 99% úmrtnost po 3 hodinách
 • Plísně více než 60% úmrtnost po 60 minutách

Pozn.: Testy provedeny v laboratorních podmínkách (malý uzavřený prostor s bakteriálními kulturami na Petriho miskách).

Náplň o objemu 250ml vydrží 10-12 hodin provozu, 500ml 20-24 hodin. V praxi bývá opravdu již 15 minut dostatečných k provonění 65m3 velké místnosti a určité vůně jsou znatelně cítit i po deseti hodinách, co je lampa zhasnuta.

nahoru

Katalytická lampa a její použítí

 

Instruktážní video možno slédnout zde (v angličtině, obrazově dostatečně výstižné).

nahoru

Rady a tipy jak používat katalytické lampy

 

Pouze vhodné náplně.
Do aroma lampy používejte vždy pouze doporučené náplně určené do zde prodávaných lamp. V opačném případě by mohlo dojít k poničení kamene. Lampa s knotem jednoho výrobce nemusí fungovat s náplní výrobce jiného, výrobci doporučují používat své náplně. Pokud jsou problémy známy, píšeme to v popisu náplně.

Kde, jak dlouho a jak často mohu katalytické aromalampy používat?
Lampu lze použít v jakékoliv místnosti ve Vaší domácnosti, jak často a jak dlouho si přejete. Pozn.: K provonění místnosti stačí už cca 15 minut. Umístěte ji na rovný, stabilní povrch s dostatečným odstupem od hořlavých materiálů, mimo dosah dětí a domácích zvířat. Nezapomeňte, že kámen je po použití velmi horký. V rámci bezpečného provozu proto vždy nasazujte ochrannou korunu, abyste zabránili kontaktu se žhavým kamenem.

Pozor na plamen při použití lampy
Při prvním použití lampy může plamen šlehat až do výšky 15 centimetrů! Dbejte zvýšené opatrnosti. Čím více budete používat stejný kámen, tím menší počáteční plamen bude, ale vždy počítejte s rozhořením plamenu do výšky alespoň 5 centimetrů, kámen se tak zahřívá na svou pracovní teplotu.

Je nutné po každém použití nasazovat "STOP" uzávěr na katalytickou lampu?
Ano, zakrytím dojde k přerušení přívodu kyslíku a k uhašení lampy. Nezapomeňte tedy po použití sejmout ozdobnou korunu a kámen pevně zakryjte STOP uzávěrem. Ten nechte usazený i v případě, že vaše katalytická aroma lampa právě nepracuje. Esence jsou na lihové bázi, docházelo by k samovolnému prchání alkoholu, a navíc k ucpání pórů kamene. Pokud k tomu došlo, postupujte podle pokynů Jak vyčistit kámen do katalytické lampy?

Aromalampa hořela dostatečně velkým plamenem, po sfouknutí plamene kámen nežhne.
Dbejte, aby kámen hořel dostatečně dlouho (2-3 min).

Kámen šedé barvy a nehoří, produkuje malý plamen a po sfouknutí plamene nežhne
Kámen není zásoben esencí, nebo je zásoben nedostatečně. Máte v lampě dost esence? Knot musí být v kapalině ponořen alespoň 20 minut, aby nasákl. Sestava knot-kámen také musí pevně přiléhat na hrdlo lampy.

Co obsahují náplně do katalytických lamp?
Základem je alkohol ve formě, v jaké je používán například k desinfekci. Vonná složka je z přírodních či přírodně identických látek.

Kolik esence by mělo být nalito do aromalampy?
Katalytická lampa se nesmí přeplnit! Naplňte ji do 2/3, ne více. Použijte přiložený trychtýřek. Pokud při nalívání nejste přesní, pečlivě otřete potřísněné části před zapálením kamene. Při zapalování dbejte na svou bezpečnost.

Pokud chcete změnit vůni v jedné katalytické lampě...
Samozřejmě můžete vyzkoušet více vůní a byla by také škoda zůstat jen u jedné. Pokud máte pouze jednu lampu, lze vůně jednoduše měnit. Stačí slít nepoužívanou esenci zpět do lahve a pomocí přiloženého trychtýřku použít novou esenci (nechte nasáknout 20-30 minut před použitím). Zpočátku budete cítit malé množství původní vůně, ale ta rychle vymizí.

Nenechávejte svou aromalampu naplněnou, pokud ji nebudete používat delší dobu
Pokud víte, že vaši aroma lampu nebudete používat delší dobu, déle než týden, je nejlepší nechat ji prázdnou. Pomocí trychtýřku vraťte esenci zpět do původní láhve. Zabráníte tak odpařování esence.Také póry kamene aromalampy, která je naplněna a nepoužívána delší dobu, může ucpat vůně, která se v kameni hromadí, takže může být obtížné ji znovu zprovoznit. Pokud tento případ nastane, postupujte podle pokynů Jak vyčistit kámen do katalytické lampy?

Jak mám lampu čistit?
K čištění vnější části aroma lampy, jednoduše postačí setřít ji vlhkým hadříkem a nechat uschnout. Z bezpečnostních důvodů, to nedělejte, zatímco je lampa v provozu. Vnitřek lampy není třeba čistit.

Jak vyčistit kámen do katalytické lampy?
V případě, že kámen v katalytické lampě nepracuje správně, např. nejde zapálit a nebo po sfouknutí nežhne, je pravděpodobně znečištěn a je třeba ho vyčistit. Doporučujeme čištění provádět i preventivně po cca 7 použitích. Následující kroky by měly být provedeny v dostatečné vzdálenosti od otevřeného ohně a ve větraném prostoru.

 1. Vyjměte celou sestavu knot/kámen z lampy jemným povytažením za límec.
 2. Ponořte kámen (knot není třeba) do malého množství klasické esence pro katalytické lampy (poslouží neutrální náplň nebo i jakákoliv vonná) ve vhodné keramické či skleněné nádobě, která je uzavíratelná (aby se kapalina nevypařovala). Skvěle se dá použít malá úzká lahev od oliv, pesta atp.
 3. Nechte nádobku s knotem několik hodin na bezpečném místě mimo dosah dětí a domácích zvířat.
 4. Poté vyjměte knot/kámen z nádoby a vložte zpět do katalytické lampy, ve které není žádné palivo. Pokud není zbývající "čistící" kapalina opravdu silně znečištěna (lehce žluté zabarvení je známkou rozpouštění usazenin a je v pořádku), uchovejte ji uzavřenou v lahvi pro další čištění. Nikdy ji však nepoužívejte v lampě.
 5. Zapalte kámen v lampě (stále bez náplně) a nechte hořet.
 6. Po samočinném zhasnutí a vychladnutí je kámen vyčištěn a připraven k dalšímu použití.

Pokud není kámen stále vyčištěn, nechte ho v kapalině další 2-3 dny.

Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Kontaktujte nás.

nahoru
 • Vrátíme 5% z ceny nákupu do kasičky
 • Rychlá expedice, zboží skladem u nás
 • Doprava od 1699 Kč zdarma
 • Cena dopravy od 79 Kč
 • A mnoho dalšího...
Ověřeno Heureka.cz
Partneři: Velkoobchod Belanta, další
Facebook Google plus Twitter  © 2010-17 aromadoma.cz